تماس با ما

نورومارکتینگ در تبلیغات به مدیریت بودجه بازاریابی کمک می کند. بخش قابل­ توجهی از بودجه و هزینه­ های هر شرکت به بازاریابی اختصاص یافته و در تبلیغات سرمایه‌گذاری می‌شود. برای هر محصول رقبای متعددی وجود دارد. روش­های هوشمندانه ­ای مثل نورومارکتینگ باعث اطمینان از تأثیرگذاری تبلیغات و بهینه سازی این هزینه­ ها می شود.

به­ عنوان مثال وقتی یک خریدار برای اولین بار قصدِ خرید محصولی را دارد، باید بتواند به یکی از برندهای تولید­کننده‌ی آن محصول اعتماد کند. در نهایت پس از انتخاب، باید به آن محصول وفادار بوده و آن را مجدد انتخاب کند. نورومارکتینگ از تحقیقات انجام شده در حوزه‌ی روانشناسیِ رفتارِ مصرف­ کننده استفاده می کند. این علم دلایلی که توسط ناخودآگاه فرد، منجر به انتخاب محصول یا خدمتی می شود را مشخص می­کند. بنابراین استفاده از نورومارکتینگ در تبلیغات می‌تواند منجر به بیشتر دیده شدن یک محصول و در نتیجه افزایش فروش آن شود.

نورومارکتینگ در تبلیغات

مراحل نورومارکتینگ در تبلیغات

یکی از اهداف اصلی شرکت‌ها انتقال ارزش­های اصلی برند و/یا محصول به مخاطبان هدف است. مصرف­کنندگان، به صورت روزانه با تبلیغات فراوانی مواجه می­شوند و برقراری ارتباط با آنها از طریق تبلیغات کار ساده­ای نیست. بنابراین با استفاده از نورومارکتینگ در تبلیغات می­توان این مشکل را برطرف نمود. در اقتصاد رفتاری، مشتریان برای انتخاب یک محصول یا خدمت؛ مراحل چهارگانه زیر را طی می­کنند:

مراحل نورومارکتینگ در تبلیغات
  1. قدم اول در انتخاب یک محصول یا خدمات، “توجه کردن” است.
  2. قدم دوم، درگیر شدن احساسات است. پس از اینکه توجهِ فرد، به کالا یا خدمت مورد نظر جلب شد؛ احساسات فرد درگیر می­شود. بر اساس مطالعات، اکثر خریدهای انجام شده به دلیل انگیزه عاطفی و نه استدلال‌های منطقی اتفاق می­افتد.
  3. سپس در حین یا بعد از این مرحله، فرایند پردازش شناختی رخ می دهد. این معیار، پیش­بینی‌کننده‌ی میزان خواست و میل مصرف­ کننده نسبت به محصول، خدمت یا برند است.
  4. در نهایت فرد با مراجعه به حافظه خود تصمیم می­گیرد که آیا  مجدداً کالای مورد نظر را استفاده کند یا خیر.

از ابزار نوروساینس جهت بررسی این چهار مرحله‌ استفاده شده و می­توان دریافت که مخاطبان پس از دیدن تبلیغات محصول به موارد زیر چگونه واکنش نشان خواهند داد:

  • رنگ
  • شکل
  • مدل بسته­ بندی
  • صدای محصول

بنابراین با استفاده از نورومارکتینگ در تبلیغات می­توان تأثیر فروش را پیش ­بینی کرد. با این روش می توان دقیقاً تشخیص داد که کدام تبلیغات برای مغز به صورت مؤثرتر عمل کرده و کدامیک، جذابیتی برای مغز افراد ندارد. در نهایت با استفاده از نورومارکتینگ در تبلیغات می‌توان از سرمایه­ گذاری‌هایی که تأثیری در فروش ندارند اجتناب کرد.

 

نورومارکتینگ در تبلیغات برند بیتس (Beats)

بیتس یکی از بهترین نمونه‌­هایی است که از نورومارکتینگ در تبلیغات استفاده کرده است. بیتس یکی از محبوب‌ترین و در عین حال گران‌ترین برندهای تولید­کننده هدفون و هندزفری در سطح جهان است.  سهام‌دار اصلی این شرکت داکتر دری (DR.Dre) خواننده و آهنگ‌ساز مطرح موسیقی رپ و هیپ هاپ است.

نورومارکتینگ در تبلیغات برند بیتس

بیتس رفتارِ شنوندگان حرفه‌ای موسیقی در ایالات متحده را بررسی کرد. آن ها دریافتند که تعداد زیادی از علاقه­ مندان به موسیقی رپ و هیپ‌هاپ به بسکتبال و بازیکنان بسکتبال نیز علاقه­مند هستند. بنابراین دنبال کردن سبک زندگیِ بسکتبالیست­ها توسط این علاقه­مندان به موسیقی باعث انتخابِ هوشمندانه­ ای شد: آنها لبران جیمز (LeBron James)، یکی از بزرگ‌ترین بسکتبالیست­های جهان را به عنوان سفیر برند بیتس انتخاب کردند. بر اساس این قرارداد لبران جیمز، ملزم به استفاده از هدفون‌های بیتس پیش از ورود به استادیوم، در هنگام تمرین و غیره شد. این امر باعث جلب توجه میلیون‌ها عاشق بسکتبال به این برند شد. بیتس پیش از المپیک ۲۰۱۲ لندن؛ تعدادی هدفون را در اختیار لبران جیمز قرار داد تا بین دیگر بازیکنان بسکتبال تیم ملی آمریکا نیز پخش کند. این کار باعث شد تا بیتس بیشتر از همیشه دیده شده و به پرطرفدارترین برند هدفون در دنیا تبدیل شود.

نورومارکتینگ در تبلیغات بیتس

بیتس در کنار استفاده از افراد معروف برای معرفی محصولات­ خود؛ به روش دیگری نیز از نورومارکتینگ در تبلیغات استفاده کرد. این شرکت به تولید هدفون‌هایی با طراحی منحصر به فرد و با تعداد محدود (Limited Edition) پرداخت. بیتس با استفاده از پدیده Loss aversion؛ تمایل به خریدِ یک محصول خاص را در افراد برانگیخت. Loss aversion در اقتصاد رفتاری به صورت زیر تعریف می­شود:

  • از نظر روانی، تحمل ضرر واقعی یا بالقوه برای از دست دادن یک محصول، شدید­تر از لذت بدست آوردن همان محصول با ارزش یکسان است.

به عنوان مثال دردِ از دست دادن 100 هزار تومان پول برای افراد؛ خیلی بیشتر از لذت بدست آوردن همین مقدار پول است. بنابراین بیتس با در نظر گرفتن این پدیده، از طرحِ یک انیمیشن محبوب برای تولید هدفونی با طرح منحصر به فرد استفاده کرد. این کار باعث جلب توجه همزمانِ افراد علاقه­مند به آن انیمیشنِ خاص و موسیقی می­شد. این افراد حاضر به پرداخت هزینه بالای این محصول، به قیمتِ از دست ندادن آن و متفاوت بودن با سایر افراد بودند. این امر منجر شد محصولات این شرکت بیشتر مورد­توجه قرار بگیرد و سرعت فروش افزایش پیدا کند.

گرادیان سفید

ما در ماورانگر با کمک متخصصین و صاحب­نظران در حوزه نوروساینس، بازاریابی و مدیریت؛ اطلاعاتِ قابل اطمینانی را در مورد محصول، خدمت یا برندِ مورد نظر به شما می‌دهیم. ماورانگر با بکارگیری نورومارکتینگ در تبلیغات، روش‌های نوین و تأثیرگذاری را برای افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان و وفاداری به محصول ارائه می­کند. این روش­ها منجر به درک رفتار مشتری به شیوه علمی شده که موجب عرضه محصولات و خدماتی با کیفیت بالاتر می­گردد.

مقالات مرتبط

با ماورانگر در ارتباط باشید

تماس با ما