تماس با ما

بهبود تجربه کاربری UX یکی از اصلی‌ترین چالش‌های کسب و کارهای مدرن در زمینه دیجیتال مارکتینگ است. بهبود تجربه کاربری یعنی شناسایی ایرادها و نقاط ضعف که باعث آسیب به کیفیت تجربه کاربری مخاطب می شود. تجربه کاربری برای کاربر یعنی حس رضایت، دسترسی راحت و لذتی که کاربر هنگام کار با صفحات وبسایت شما دارد. نورومارکتینگ برای درک اینکه چگونه تعامل دیجیتال رخ می‌دهد و چگونه برندها می‌توانند کاربردپذیری و تجربه کاربر را در رابطه با این عناصر دیجیتال جدید بهبود بخشند به کار می‌رود.

بهبود تجربه کاربری با نورومارکتینگ

تجربه کاربری چیست و چرا اهمیت دارد؟

به طور کلی نگرش، رفتار، احساسات و دستاوردهای یک کاربر در بهره‌گیری از یک خدمت یا خرید یک محصول را تجربه کاربری (user experience) یا به اختصار UX می‌گویند. با بهبود تجربه کاربری می‌توان تجربه‌ای یکتا برای یک کاربر ایجاد کرد، این تجربه می‌تواند نیاز کاربر را با هر سطحی از تجربه و دانش رفع کند؛ پاسخ دادن به نیازهای مشتری در کمترین زمان ممکن باعث می‌شود که برند شما از طریق مشتریان فعلی شما به مشتریان آینده پیشنهاد شود. برای داشتن تجربه کاربری خوب، در کنار زیبایی، داشتن محتوای خوب و کاربرد پذیری آسان بسیار مهم است. دو اصل اساسی در طراحی تجربه کاربری وجود دارد:

• در دسترس بودن
در UX یا تجربه کاربری تمامی اجزا و ابزارها و امکانات باید در دسترس باشند و کاربر خیلی ساده آن‌ها را پیدا کند.

• ساده سازی
مهم است که کاربر به سادگی به صفحه دلخواه خودش هدایت شود. در واقع مرحله دوم تجربه کاربری هدایت کاربر به صفحه‌های متفاوت از هم می‌باشد.

با در نظر گرفتن این نکات، کاربران از گشتن و استفاده کردن از وبسایت شما حس رضایت پیدا می‌کنند و لذت خواهند برد. اگر وبسایت‌‌ شما لذت‌بخش باشد، درک مطالب وبسایت ساده باشد و به کاربران در جهت رسیدن به اهداف‌شان کمک کند، کاربران به وبسایت شما باز خواهند گشت. وقتی که روی تجربه کاربری تحقیق می‌کنید، انجام آنالیز روی کاربران و وبسایت مفید خواهد بود.

آنالیز UX فراتر از صرفا توجه به رقبا و کارهایی که آن‌ها انجام می‌دهند، است. رقبا ممکن است دقیقا تمام چیزهایی که مشتریان‌شان می‌خواهند را برآورده نکنند. تحقیق روی مخاطبان و بازار هدف، تآثیر موثرتری در بهبود تجربه کاربری خواهد داشت.

ردیابی چشم و بهبود تجربه کاربری UX

ردیابی چشم تنها روشی است که می‌توان از آن برای ثبت و تحلیل عینی و دقیق رفتار بصری استفاده کرد. با این روش می‌توانیم اندازه‌گیری گنیم که افراد به کجا نگاه می‌کنند و چه مدت زمانی به چه چیزی نگاه می‌کنند. ردیابی چشم به ما این امکان را می‌دهد تا بدون ایجاد اختلال در رفتار طبیعی کاربر، مشکلات کاربردپذیری را کشف کنیم. به عنوان مثال، انجام ردیابی چشم برای درک اینکه آیا طراحی فیلد فرم شما برای اسکن سریع بهینه شده است یا خیر، ارزش دارد. کاربران می توانند فرم را اسکن کرده و همه فیلدهای مورد نیاز را در یک نگاه درک کنند.

ردیاب چشمی و تجربه کاربری

دیتای جمع آوری شده از ردیاب چشم به خودگزارش‌دهی شرکت‌کننده یا حافظه او وابسته نیست و همه داده‌ها به‌طور خودکار جمع‌آوری می‌شوند، بنابراین ردیاب‌های چشم در هنگام تحقیق در مورد رفتار بصری کاربر بسیار کارامد هستند. با استفاده از این تکینک، می‌توان آنچه را که کاربر می‌بیند به صورت زنده مشاهده کرد و بلافاصله متوجه می‌شویم که مشکلات کاربردپذیری در کجا رخ می‌دهد.

تجربه کاربری آسان و ردیابی چشم

نتایج ردیاب چشم در تجربه کاربری بسیار ملموس است، به عنوان مثال، در جریان خرید، می‌خواهید ببینید افراد چقدر برای هر مرحله زمان می‌گذارند و آیا به راحتی فرآیند را پیدا می‌کنند؟ ردیابی چشم به شما این امکان را می‌دهد تا ببینید که چگونه فرآیند را طی می‌کنند. ردیابی چشم اطلاعات بسیار بیشتری در مورد فرآیندهای ذهنی افراد نسبت به داده‌های کلیک و حرکات ماوس افراد می‌دهد.

برای درک تفاوت اطلاعات گردآوری شده از ردیاب چشم و روش‌های دیگر مرسوم در بهبود تجربه کاربری مثال زیر را در نظر بگیرید. اگر در حال انجام آزمایشی هستید که ببینید آیا افراد به سادگی می‌توانند یک دکمه را پیدا کنند و فرمی را در وب‌سایت شما پر کنند، یک تست موفقیت یا شکست ساده مبتنی بر زمان ممکن است کافی باشد. اگر می خواهید بدانید که آنها چقدر دکمه را به راحتی پیدا می‌کنند و درک فرم چقدر آسان است، ردیابی چشم ایده‌آل است.

تست تجربه کاربری روی تلفن همراه

استفاده از داده‌های توجه بصری برای بهبود تجربه کاربری، ابزار ارزشمندی است که بسیاری از تیم‌های تحقیقاتی UX می‌توانند در هر مرحله از فرآیند طراحی از آن بهره‌مند شوند. تلفن همراه در حال حاضر تقریباً نیمی از ترافیک وب در سراسر جهان را تشکیل می‌دهد، بنابراین تحقیقات تجربه کاربری با ردیابی چشم باید در درجه اول برای موبایل باشد.
به دو دلیل زیر آزمایشات ردیابی چشم در تجربه کاربری برای موبایل به راحتی انجام نمی‌شود:
• اکثر آزمایشات ردیابی چشم برای دسک‌تاپ بهینه‌سازی شده‌اند و افراد زیادی روی آزمایش روی دستگاه‌های تلفن همراه کار نکرده‌اند.
• به دلیل ناآشنایی با داده ها و تجزیه و تحلیل مربوطه، گنجاندن تحقیقات توجه بصری در روال آزمایش دشوار بوده است.
ما در ماورانگر تحقیقات تجربه کاربری با ردیاب چشم را هم بر روی دسکتاپ و هم بر روی موبایل انجام می‌دهیم.

گرادیان سفید

اساسی‌ترین رابط در مواجهه با وبسایت برای مخاطب، جنبه دیداری آن است. از طرفی نحوه‌ی نمایش محتواهای یکسان در هر یک از صفحات موبایل، لپ تاپ و تبلت متفاوت است بنابراین رویارویی کاربران نیز با آن‌ها متفاوت خواهد بود. در ماورانگر با استفاده از ابزارهای دقیق و دانش به‌روز متخصصان می‌توان به اطلاعات مهمی مانند نحوه‌ی تعامل کاربران با دکمه‌ها یا آیکون‌های وب سایت یا برنامه‌های کاربردی تلفن همراه دست یافت.

مقالات مرتبط

با ماورانگر در ارتباط باشید

تماس با ما