تماس با ما

نورومارکتینگ یکی از جدیدترین روش های بازاریابی و تحلیل رفتار مشتری است. افراد در طول روز، احساسات مختلفی را تجربه می کنند. برخی از آنها گذرا و برخی ماندگارتر هستند. این احساسات شامل حس ما به محصولاتی که تمایل به خریدشان داریم نیز می شوند. برای نشان دادن اهمیت این موضوع یکی از فرضیه‌های مهم از فرانسیس کریک (Francis Crick) برنده جایزه نوبل را نقل می کنیم: «کلیه احساسات، اندیشه‌ها و اعمال انسان و حتی خودآگاهی او، زاییده فعالیت‌های عصبی مغز هستند». بنابراین نورومارکتینگ با استفاده از ابزار یا فناوری‌های پزشکی تحلیل رفتار مشتری را ممکن می کند. تکنیک‌های نورومارکتینگ برخلاف پرسش‌نامه‌های بازاریابی سنتی، می‌توانند با دقتی بالا واکنش‌های احساسی و آنالیز رفتار مشتری را مشخص کنند.

تحلیل-مشتری-1

مزیت آنالیز رفتار مشتری با نورومارکتینگ

شرکت های بزرگ قبل از تولید محصول جدید، تحقیقات بازار را جهت تولید محصولی موفق انجام می دادند. آنها بر اساس این تحقیقات، محصولات را مطابق با نظرسنجی مردم و بر اساس علایق و خواسته های آنها (در مورد رنگ، بسته بندی، نوع و کیفیت) تولید می کردند. با این حال فروش این محصولات در بازار موفقیت آمیز نبودند. بازاریابان به این نتیجه رسیدند که پاسخ افراد در تحقیقات بازار با رفتار آن ها در هنگام خرید کاملاً متفاوت بوده و حتی ممکن است متناقض باشد.

بنابراین بازاریابان برای تحلیل رفتار مشتری تصمیم به استفاده از ابزار های نورومارکتینگ گرفتند. آنها با استفاده از نوروماکتینگ، خود را به جای مشتریان خود و بازار هدف قرار می دهند. در نتیجه، آنالیز رفتار مشتری قبل از وارد شدن یک محصول به بازار انجام می شود. شرکت ها با این کار می‌توانند کمپین‌های بازاریابی خود رابر اساس افکار و احساسات واقعی مشتریان خود برنامه‌ریزی کنند. در نهایت آنالیز رفتار مشتری موجب صرفه جویی در هزینه ها و تأثیر گذاری بیشتر در جهت جذب مشتریان می گردد.

تحلیل رفتار مشتری و نورومارکتینگ

مطالعات نشان داده اند که شرکت‌ها ممکن است با تأثیرگذاری بر افکار مشتریان درآمد بیشتری کسب کنند. بخش عمده اثر گذاریِ بازاریابی و تبلیغات بر ذهن مشتری، به صورت ناخودآگاه است. بنابراین آنها به دنبال یافتن نحوه تأثیر احساسات و افکارِ مصرف‌کنندگان بر روی فرایند ناآگاهانه تصمیم‌گیری و خرید محصولات هستند. ما در ماورانگر با استفاده از ابزار مذکور تحلیل رفتار مشتری را انجام داده و افکار و احساسات آنها را نمایان می کنیم. بنابراین بررسی واکنش‌های ناآگاهانه مشتریان منجر به آنالیز رفتار مشتری می گردد.

همانطور که ذکر شد، نورومارکتینگ با استفاده از ابزار یا فناوری‌های پزشکی تحلیل رفتار مشتری را ممکن می کند. بنابراین ما در ماورانگر با بررسی اطلاعات به دست آمده از روش های زیر، نتایج مهمی را در مورد تحلیل رفتار مشتری و ناخودآگاه آنها در اختیار بازاریابان قرار می دهیم:

  • ما با استفاده از ردیاب چشم (Eye Tracking)، تمام عواملی که باعث جلب توجه مصرف‌کننده به خود می شود را شناسایی می کنیم.
  • ما با استفاده از فناوری تصویربرداری مغزی EEG، میزان درگیریِ احساسی مصرف‌کننده، میزان توجه و رضایت او از تبلیغات و ویژگی‌های محصولات را مشخص کرده و اندازه‌گیری می کنیم.

در نهایت داده‌های جمع‌آوری‌شده، موفق به تحلیل رفتار مشتری و درنتیجه پیش بینی دقیق تر و بهتری از روندهای آینده نسبت به تحقیقات بازار سنتی شده است. بنابراین تبلیغات نقش برجسته ای در تعیین رفتار مشتری دارد.

شرکت‌های بزرگِ بسیاری اقدام به تحلیل رفتار مشتری و بررسی خواسته‌های آنها کرده اند. در ادامه به برخی از کاربردهای مهم نورومارکتینگ جهت آنالیز رفتار مشتری ذکر شده است:
• انجام تبلیغات آزمایشی: ما در ماورانگر در حین پخش تبلیغات، EEG و جهت حرکت چشم افراد را ثبت می کنیم. EEG مشخص می کند که کدام بخش از مغزِ افراد درگیر و فعال شده است. این کار واکنش احساسی افراد به تبلیغات را نیز مشخص می کند (احساس‌ رضایت، رنجیدگی، هیجان یا بی‌حوصلگی). این واکنش‌ها و بررسی نقاط مورد توجه افراد، منجر به تحلیل رفتار مشتری می شود. این معیارها نسبت به بررسی رفتار افراد در کمپین‌های تبلیغاتی بزرگ و یا انجام آزمون و خطا پیش از اجرای گسترده کمپین بسیار دقیق تر هستند.
• بهینه کردن طراحی: مشخص کردن بهترین بخش های تبلیغات از نگاه مشتریان. این بخش ها می تواند شامل وبسایت، یک محصول و حتی یک تیزر تبلیغاتی باشد. به عنوان مثال، کمپانی خودروسازی هیوندای از EEG برای آزمایش نمونه‌های اولیه طراحی شده استفاده کرد. آن ‌ها با بررسی واکنش مغز، تعیین کردند که کدام یک از طرح ‌های اولیه حس بهتری در کاربر ایجاد می‌کند و در واقع باعث می‌شود تمایل به خرید آن محصول داشته باشد.

• بهبود بسته‌بندی: ایجاد یک بسته بندی تأثیر گذار پیش از عرضه محصولات در فروشگاه‌ عامل موثری برای مقبولیت محصول در ذهن مشتری است.
• انتخاب بهترین رنگ: رنگ ها قادر به فعال کردن برخی از احساسات می شوند. استفاده از رنگ مناسب بسته به هدفِ محصول یا خدمات مورد نظر، می تواند موجب اثر بخشی بیشتر تبلیغات گردد.
• انجام تبلیغات نامحسوس: بررسی اثر تبلیغات نامحسوس در ایجاد تمایل به خرید در افراد

گرادیان سفید

تحلیل مشتریان امری تخصصی و دقیق است. ما با استفاده از ابزار نورومارکتینگ و تحلیل رفتار مشتریان؛ انگیزه‌ها، اولویت‌ها و تصمیمات مشتری را بررسی می کنیم. با این کار عناصر نهانی که بر تصمیم‌گیری افراد و ارزش‌گذاری محصولات تأثیر می‌گذارند را مشخص می کنیم. این امر منجر به ارائه تبلیغاتی خلاقانه و تأثیرگذار شده و شاهد توسعه محصولی بهینه‌تر و قیمت‌گذاری مناسب‌تری خواهیم بود. برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

با ماورانگر در ارتباط باشید

تماس با ما